AKTUALNOŚCIZARZĄDO KLUBIEGALERIAHISTORIALINKIKONTAKTKALENDARZARCHIWUM
   KOSZYKÓWKA

Ogólnopolski Turniej Niesłyszących w Koszykówce Oldbojów od 35 lat

Rzeszów, 21- 23.05.2021 r.

W dniach 21-23.05.2021 roku w Rzeszowie zostały rozegrane zawody pn: „Ogólnopolski Turniej Niesłyszących w Koszykówce Oldbojów od 35 lat”, którego współorganizatorem był Rzeszowski Klub Sportowy Głuchych „RES-GEST”. Zadanie zostało realizowane na terenie miasta Rzeszowa. Turniej został zorganizowany z udziałem 6 drużyn: RES-GEST Rzeszów – gospodarz imprezy, ŁKSG Łódź, SPARTAN Lublin, REYMAN Kraków, RADOMIG Radom oraz ŚWIT Wrocław. Zgodnie z programem turnieju mecze zostały rozegrane systemem „każdy z każdym” w fazie grupowej, a następnie w fazie pucharowej. W dniu 21.05.2021 roku odbyło się losowanie grup w obecności kierowników drużyn, gdzie do grupy A zostały wylosowane drużyny z Rzeszowa, Krakowa oraz Lublina. Natomiast do grupy B trafiły drużyny z Radomia, Łodzi oraz Wrocławia. Miejscem zawodów o miano najlepszej drużyny w Turnieju była hala sportowa ROSiR, przy ul. Ks. J. Jałowego 23A. Mecze zostały rozegrane 4 kwartach po 8 minut czasu niezatrzymywanego. W przypadku meczów zaciętych, gdzie między drużynami różnica wynosiła max 10 pkt – w fazie grupowej ostatnie 2 minuty czwartej kwarty czas był zatrzymywany, natomiast w fazie pucharowej wprowadzono dodatkowo 24 sek. oraz 14 sek. na rozegranie akcji, co pozwoliło na przyspieszenie gry. Mecze zostały rozegrane w spokojnej atmosferze i stały na ciekawym poziomie. Rozegrane mecze pozwoliły na wyłonienie najlepszej drużyny, którą okazała się drużyna ŁKSG Łódź, która w meczu finałowym pokonała RADOMIG Radom w stosunku 34:26. W meczu pocieszenia REYMAN Kraków pokonał SPARTAN Lublin w stosunku 39:22 rewanżując się za porażkę w fazie grupowej różnicą jednego punktu. Ciekawą ozdobą Turnieju było uzyskanie 49 punktów przez dwóch graczy: Marcin Piska z Radomia oraz Dariusz Obrocki z Krakowa. Po konsultacji z organizatorami zawodów statuetka Króla Strzelców powędrowała do Radomia z racji zajęcia przez klub RADOMIG drugiego miejsca, natomiast REYMAN zajął trzecie miejsce. Po zakończeniu Turnieju w niedzielę 23.05.2021 r. uczestnicy zawodów udali się na obiad do Hotelu Metalowiec mieszczącej się w Rzeszowie przy ulicy Dąbrowskiego 87 – w którym zostali zakwaterowani, a następnie w podróż powrotną do swoich miejscowości. Zadanie zostało przygotowane zgodnie z oczekiwaniami uczestników zawodów, zapewniono obsługę sędziowską, medyczną, techniczną oraz tłumacza języka migowego, które pozwoliły na sprawny przebieg całej imprezy sportowej. Impreza sportowa została zrealizowana przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za pośrednictwem Polskiego Związku Sportu Niesłyszących oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego za co uczestnicy imprezy sportowej wyrazili wolę złożenia podziękowań.